Inwestycja w mieszkanie studenckie

Kraków – miasto, w którym mieszka aż 172 000 studentów! Akademiki prowadzone przez uczelnie są w stanie zaoferować miejsca tylko nielicznym studentom – większość nich szuka ‘czegoś’ na własną rękę 📚👨‍🎓

Czy studenci nie są idealną grupą pod inwestycje? A wiecie, że zysk z wynajmu mieszkania studenckiego może być ponad 3x wyższy niż zysk z lokaty?

‘Czego’ szukają studenci?

Zapotrzebowanie na mieszkania lub pojedyncze pokoje w tej grupie społecznej są ogromne. Studenci najczęściej szukają 2-3 pokojowych mieszkań, w których zamieszkają z przyjaciółmi oraz pojedynczych, zamykanych na klucz pokoi lub małych kawalerek.
Standard mieszkania studenckiego nie musi być najwyższy – pamiętajmy jednak, że o ile może zabraknąć w nim fotela uszaka oraz regału z witryną, to brak internetu z szybkim łączem jest niedopuszczalnym zaniedbaniem dla naszych docelowych odbiorców.
Dla studentów aneks kuchenny nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo wraz z nim tracą szansę na dodatkowy, odrębny, zamykany na klucz pokój. Oddzielna kuchnia z dużą lodówką sprawdza się w tej sytuacji idealnie.

Co z lokalizacją? Tutaj są dwie opcje:

  • Mieszkanie blisko uczelni lub konkretnego wydziału, który czasami jest oddalony od głównego gmachu uczelni nawet o kilka kilometrów. „Blisko” dla studentów nie zawsze oznacza odległość w linii prostej – zdecydowanie wolą dojechać bezpośrednim tramwajem 15 minut niż iść pieszo 1,2 km. W tej opcji bardzo ważna jest komunikacja miejska – bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych oraz, w miarę możliwości, bezpośrednie autobusy/tramwaje na uczelnię oraz uwaga… do centrum! Nie zapominajmy, że studenckie życie to nie tylko nauka 😉
  • Mieszkanie w centrum miasta lub w centrum studenckiej dzielnicy (jeśli taka w mieście jest). Studenci – szczególnie starszych roczników – mają zajęcia na uczelni około 2-3 dni w tygodniu, a resztę czasu poświęcają głównie na pracę. Jako kelnerzy oraz sprzedawcy będą realizować się przede wszystkim w centrum miasta, które o każdej porze dnia i nocy tętni życiem. Również większość firm korporacyjnych lokuje swoje siedziby blisko ścisłego centrum.

Ceny na rynku najmu studenckiego wcale nie są niskie. Jak wynika z analizy rynku, w przypadku pokoju jednoosobowego student musi liczyć się z wydatkiem 700-1000 zł/miesiąc. Do tego bardzo często dochodzą jeszcze media. Ceny kawalerek zaczynają się od 1200 zł, lecz w Centrum koszt wynajmu oddzielnego mieszkania podchodzi pod 2000 zł.

Jak zainwestować w mieszkanie studenckie? 🤷‍♀️

  1. Masz mieszkanie, które chcesz sprzedać lub wynająć – zrób szybki i tani remont odświeżający ściany, zamontuj zamki do drzwi we wszystkich pokojach. Ustal liczbę docelowych studentów mieszkających w Twoim mieszkaniu i doposaż mieszkanie w łóżko, biurko, regał i szafę dla każdego studenta. Rozejrzyj się za szybkim i tanim internetem w Twojej okolicy – warto w niego zainwestować.
  2. Nie masz mieszkania? Tutaj zaczyna się „inwestowanie” w pełnym tego słowa znaczeniu. Bronisz się przed podpisaniem umowy kredytowej? Pamiętaj, że przy dobrej ofercie i dobrym pomyśle na mieszkanie, kredyt będzie spłacał się sam, a Ty zarobisz na inwestycji jeszcze parę groszy.

W przypadku inwestycji w studenckie mieszkanie warto skorzystać z usług doświadczonego biura nieruchomości, które będzie czuwało nad każdym jej etapem. Wykwalifikowani specjaliści doradzą jak znaleźć równowagę między wysoką ceną najmu a krótkim okresem poszukiwania najemcy. Pomogą w przygotowaniu mieszkania do najmu – będą wspierać przy wyposażeniu jak również udostępnią swoje sprawdzone umowy.