Mieszkanie z czworonogiem praktyczne wskazówki
Każdy kto posiada psa lub kota wie, jaką radość potrafi wyzwalać jego obecność.
Z drugiej strony, każdy właściciel czworonoga zna to uczucie, gdy wraca z pracy i pierwsze co widzi, po wejściu do domu, to porysowane panele albo rozbite pamiątki z wakacji.
Jak urządzić mieszkanie by było ono przyjazne i funkcjonalne dla nas, ale również dla naszych pupili?
Po pierwsze trzeba sklasyfikować naszego czworonożnego członka rodziny: zachowanie kota różni się od psiego, długowłosy chart afgański wymaga innej pielęgnacji niż buldog francuski, i tak dalej..
Na wstępie zaczniemy, że dobrze by było od razu wyznaczyć zwierzakowi granice i konsekwentnie ich przestrzegać. Należy zapewnić stałe miejsce do wylegiwania się, jedzenia i załatwiania potrzeb fizjologicznych.
Jak zaradzić mniej oczywistym sprawom i jak urządzić mieszkanie pod siebie, ale z uwzględnieniem potrzeb czworonoga?
Długie pazury → co na to Twoja podłoga?
Najlepszym rozwiązaniem będą panele winylowe! Odporne na zarysowania, odporne na wylaną wodę z miski, idealne przy ogrzewaniu podłogowym, zwierzak się na nich nie poślizgnie, a mnogość wzorów i kolorów będzie ucztą dla Twoich oczu.
Jeśli jednak zdecydujecie się na panele laminowane lub deski drewniane to pamiętajcie o klasie ścieralności. W przypadku dzielenia swojego mieszkania z czworonogami najlepiej sprawdzą się klasy o wysokiej odporności AC4 lub AC5. W przypadku AC3 rozważcie podłogę o jaśniejszych odcieniach, na których zadrapania nie są aż tak widoczne.
Płytki ceramiczne? Bardzo ważna jest ich antypoślizgowość, żeby nasz pupil nie ślizgał się idąc z pokoju do kuchni. Tutaj plusem jest łatwość w utrzymaniu czystości oraz możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego.
Jak podłoga to dywan?
W żadnym wypadku! Szczególnie niewskazane są dywany o długim i gęstym włosiu. Jako kompromis polecamy chodnik, który jest łatwy w utrzymaniu czystości.
Co robią nasze czworonogi gdy jesteśmy w pracy?
Zazwyczaj wylegują się na kanapie lub na (niezalecanym wcześniej) dywanie Robią też mniej przyjemne dla nas rzeczy, jak traktowanie naszego ulubionego fotela jako drapaka albo roznoszenie butów po wszystkich pomieszczeniach. Koty lubią też spacery po naszych regałach. Jak temu zaradzić?
Wybierzcie szafki i regały zamknięte, z drzwiczkami albo przepierzeniami, przez które Wasz pupil się nie przeciśnie. To zaoszczędzi Wam nie tylko nerwów ale też ulubionych dekoracji.
W przedpokoju polecamy zamykane szafki na buty, a drapak najlepiej umieścić w salonie - tuż obok sofy, by kot nie czuł potrzeby drapania Waszych mebli wypoczynkowych.
Meble w kolorze zbliżonym do sierści czworonoga – to sprawdzony sposób na tuszowanie wypadających kosmyków.
Podgryzanie kwiatów to jedna z głównych atrakcji kotów. I dobrze! Pupile w ten sposób czyszczą zęby i swój układ pokarmowy. Zastanawialiście się kiedyś czy Wasze rośliny doniczkowe nie są trujące? Jeśli posiadacie czworonoga – musicie to sprawdzić. Draceny, lilie, aloes to nieliczne z roślin, które mogą powodować zatrucie kociego organizmu wraz z wszystkimi jego objawami (drgawki, wymioty, niewydolność nerek).
Na koniec nie zapomnijcie o osiatkowaniu balkonu i okien.
Powodzenia!